MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W KIELCACH
2019-04-17

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W KIELCACH

Tegoroczny Wielki Post był dla nas czasem szczególnym. Wspólnie z uczniami przygotowałyśmy Misterium Męki Pańskiej, którym modliliśmy się we wszystkie piątki w różnych parafiach Kielc i nie tylko. Wspólnie szliśmy za Jezusem, słuchając Jego słów, spotykając tych, którzy okazywali Mu miłość i współczucie: Matkę Jezusa, Szymona i Weronikę, niewiasty i innych. Na wszystko to patrzyliśmy już nie tylko oczami wyobraźni, ale mogliśmy wspólnie doświadczyć przejmującego spotkania z cierpiącym Jezusem poprzez gesty, symbole i śpiew.

Pomysłodawcą misterium był kilka lat temu o. Tomasz Zamorski OP, który nadał niezwykle piękny i wyrazisty charakter tej modlitwie, wykorzystując tekst Ewangelii wg św. Mateusza oraz tradycyjne pieśni pasyjne. Celebracja misterium jest tradycją w wielu kościołach dominikańskich, a w Kielcach zapoczątkowali je Ojcowie Dominikanie przy współudziale Sióstr Nazaretanek w 2017 r. Doświadczenie ubiegłego roku pokazało nam, jak bardzo ludzie spragnieni są takiej właśnie formy modlitwy i wspólnie z grupą młodych ludzi (około 30 osób) podjęliśmy decyzję, że chcemy w ten sposób posłużyć w różnych parafiach, by do jak największej liczby osób dotarła opowieść o Bogu, który nie mączy się przebaczaniem grzesznikowi i przygarnia go z miłością.
W tym roku modliliśmy się trzykrotnie podczas nabożeństw w Bazylice Katedralnej, w parafiach Chrystusa Króla i św.Józefa w Kielcach oraz w parafii we Włoszczowie. Była to dla nas okazja do podzielenia się naszą wiarą, dawania świadectwa o naszej miłości do Ukrzyżowanego.
 

                                                                                                                                                                          s. Alina Furczyk