2019-06-01

"Wiesz, że Cię kocham" LEDNICA 2019

Dnia 1 czerwca 2019 r. odbyło się XXIII Spotkanie Młodych pod Bramą Rybą na Lednicy. Spotkaniu towarzyszyło hasło „Wiesz, że Cię kocham”, które odwołuje się do słów św. Jana Pawła II: „Człowiek jest mocny wtedy, kiedy wie, że jest kochany”. Na tegorocznym spotkaniu oczywiście nie mogło zabraknąć Sióstr Nazaretanek, które przyjechały między innymi z Kielc, Rabki, Częstochowy, Tymbarku, Krakowa i Gdyni.

Symbolami tegorocznej Lednicy, które otrzymał każdy uczestnik była posrebrzana pieczęć nawiązującą do przymierza człowieka z Bogiem oraz przewodnik po sakramencie pokuty i pojednania pt. „Poznaj moje serce – lednicka droga do spowiedzi”. Dodatkowo siostry zakonne otrzymały kaganki, aby móc rozświetlać światłem Chrystusa wszystkie miejsca, gdzie poprowadzi je Duch Święty, natomiast kapłani białe stuły.    

Całe spotkanie było też  okazją do zachwytu nad skarbami, które ofiarowuje nam Kościół – spowiedzią i Eucharystią. Podczas spotkania miało też miejsce błogosławieństwo i modlitwa za księży spowiedników.

Wieczorem odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp Stanisława Gądeckiego wraz z Prymasem Polski abp Wojciechem Polakiem oraz licznymi kapłani, którzy przybyli na lednickie pola.  Natomiast homilię wygłosili wspólnie dominikanie o. Piotr Frey i o. Rafał Szymko. Tłumaczyli młodym, że nie muszą patrzeć w górę, by zobaczyć Jezusa, wystarczy, że wejrzą w swoje serce, bo On w nim jest i tam chce działać. Zwrócili się do nich słowami: „To bijące serce to jest twoje życie. Ono bije nie dlatego, że o to poprosiłeś. Twoje pragnienia, twoje myśli, twoje sumienie działają i żyją dla ciebie nie dlatego, że ty tego chcesz, ale często wręcz twoje życie jakby walczyło o ciebie bardziej niż ty walczysz o nie. Tym twoim wewnętrznym życiem jest Chrystus i on walczy o Ciebie czasami wbrew tobie”. Zachęcali ich, by wobec licznych głosów, które powtarzają im, że nie warto, że nie dadzą rady, że lepiej się poddać i sobie odpuścić tym bardziej wspierali się na Chrystusie i pozwolili Mu się podtrzymywać. Mówili do nich „Chrystus walczy o ciebie przez tego człowieka, który stoi obok, może nawet przez cały świat. On wszystko chce wykorzystać, żeby cię utrzymać przy życiu. Jezus jest z człowiekiem nawet wtedy, kiedy staje się najgorsze, kiedy człowiek na jakimś poziomie umiera. Bo wtedy dla człowieka bije serce Chrystusa. Wtedy nawet jeśli przegrasz, jeśli na jakimś poziomie umrzesz, możesz zmartwychwstać, możesz jeszcze wygrać sercem i życiem Chrystusa.”

Po Mszy Świętej rozpoczęła się Godzina Św. Jana Pawła II, pozdrowienia papieża Franciszka oraz świadectwa. Całość  XXIII Spotkania Młodych na Lednicy zakończyła Adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z wyborem Chrystusa i symbolicznym przejściem przez Bramę Rybę.

 

 

s. Rafaela Waśko

AK 26 Gdynia